Detta är en multifunktionell 4G-bilspårare som använder GPS/BDS/GNSS-multipositioneringsteknik, stödjer fjärröppning och -stängning av dörrar samt detektering av dörrstatus, och kan användas inom bilfinansiering, lastbilshanterings- och logistiktransporter.
Användbar insikt i statusen för ett flottfordon; få ett meddelande om en dörr öppnas oväntat.
Lås upp/lås bilens dörr kan fjärrstyras via plattformen (WhatsGPS).
*Hård acceleration
*Hård inbromsning
*Hård svängning
*Kollision
Kan möjligen förebygga trafikolyckor.
Inaktivera ett fordon genom att koppla bort dess strömkälla/bränsletillförsel via en installerad relä.
Snabbt och enkelt uppgradera firmware på distans.
Övervaka kontinuerligt ACC-/tändningsstatus för fordonet.
GNSS
| Positioneringsläge | GPS, BDS, GLONASS, Galileo |
| Positioneringsband | LI, BI |
| Positionsnoggrannhet | <2,5 m CEP |
| Spårningskänslighet | -162 dBm |
| Fångstkänslighet | -160dBm |
| Positionerings tid |
Genomsnittlig varm start < 1 s Genomsnittlig kallstart <32 s |
| Antenndimensioner | 25 mm × 25 mm × 4 mm |
Kommunikation
|
Kommunikationsstandard
|
LTE CAT1
|
|
Kommunikationsfrekvens
|
GL-version: LTE-FDD B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/ B13/B18/B19/B20/B25/B26/B28/B66 LTE-TDD B34/B38/B39/B40/B41 GSM 850/900/1800/1900 MHz EU-version: LTE-FDD B1/B3/B5/B7/B8/B20 GSM 900/1800 MHz LA-version: LTE-FDD B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B28/B66 GSM 850/900/1800/1900 MHz Kina-version: LTE-FDD B1/B3/B5/B8 LTE-TDD B34/B38/B39/B40/B41 GSM 900/1800 MHz |
|
Max utgångs effekt
|
FDD: 23 dBm ± 2 dBm TDD: 23 dBm ± 2 dBm GSM: 30 dBm ± 2 dBm; 33 ± 2 dBm; |
Drift
|
Driftspänning
|
9–90 V DC
|
|
Driftström
|
60mA
|
|
Standbyström
|
5mA
|
|
Batteri
|
300 mAh
|
|
Minneskapacitet
|
16 MB + 16 MB
|
|
LED-indikation
|
GPS (blå), GSM (grön), ström (röd)
|
|
Kortplats
|
Nano-SIM
|
Fysiskt
| Dimensioner |
98,5 × 38 × 17 mm
|
|
Vikt
|
71 g
|
Miljö
| Driftstemperatur | −20 °C till +75 °C |
| Driftsfuktighet | 10–85 % RH |
| Skyddsklassning | IP67 |


