V5 Pro är en kostnadseffektiv körningsinspelningsanläggning utrustad med en 4G Cat.1-kommunikationsmodul och positionering via GPS- och BDS-teknik. V5 Pro-inspelningsanläggningen har en inbyggd 2K högupplösande kamera, stödjer inspelning av videor i realtid, laddar upp till plattformen för datahantering och har funktionen för realtidslarm som meddelar ansvarig personal, vilket skyddar fordon och tillgångar mot ytterligare skada.
GNSS/LBS-närtimepositionering, exakt positionering av fordonets plats.
Fordon kan övervakas i realtid via den omedelbara positionsplattformen.
Snabbt och enkelt uppgradera firmware på distans.
4G Cat.1, stabil, effektiv och bekväm kommunikation.
*Hård acceleration
*Hård inbromsning
*Hård svängning
*Kollision
Kan möjligen förhindra fordonshändelser
Echtidspåverkan av händelser såsom kollision, låg batterinivå, ovanlig vibration osv., samt proaktivt fotografering och uppladdning till plattformen.
GNSS
| Positioneringsläge | BDS, GPS, GLONASS, LBS |
| Positioneringsband | L1, B1 |
| Positionsnoggrannhet | <2,5 m CEP |
| Spårningskänslighet | -162 dBm |
| Fångstkänslighet | -147 dBm |
| Positionerings tid |
Genomsnittlig varm start < 1 s Genomsnittlig kallstart <30 s |
Kommunikation
| Kommunikationsstandard | LTE CAT1 |
| Kommunikationsfrekvens |
Kina-version: LTE-FDD: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B20/B28 LTE-TDD: B38/B40/B41 GL-version: LTE-FDD: B1/B3/B5/B8 LTE-TDD: B38/B39/B40/B41 |
KAMERA
| Kameraresolution | 2560*1440P |
| Videokodning | H.264\/H.265 |
| Bildkodning | JPEG, 2K |
| ljud- och bildkodning | G711A/AAC |
| Bildfrekvens | 1–25 bilder, standardinställning 25 bilder |
System
| OS | Linux |
| CPU | Enkelkärna, 1,0 GHz |
| RAM | 64MB |
Drift
| Driftspänning | 10–36 V likström |
| SIM-kort | Nano-SIM |
| Minneskort | 512GB |
| Blindområdeinspelning | 604800 |
| LED-indikation | Ström (röd), LTE (blå), GPS (gul) |
Fysiskt
| Dimensioner | 107 × 82,5 × 39 mm |
| Vikt | 175 g |
Miljö
| Driftstemperatur | −20 °C till +70 °C |
| Driftsfuktighet | 5–95 % RF |


