V5 är en kostnadseffektiv dashcam utrustad med en 4G Cat.1-modul för kommunikation och kan fastställa positioner både via GPS och BDS. Med den inbyggda högupplösta kameran kan V5 registrera och ladda upp tydliga, viktiga videor samt skicka ut varningar för att informera chefer på kontoret, så att fordon och tillgångar skyddas mot ytterligare skador.
Händerfritt samtal med din anställda istället for att använda telefonen!
Ett larm skickas omedelbart när fordonet upplever ovanlig vibration.
Konstant, realtids-ACC-/tändningsstatus från fordonet.
Enkel fjärrregistrering med ett tryck, tillgång till foton från fordonets omgivning och platsinformation, gör det lättare att söka efter bilen.
Realtimeövervakning av fordonets status när som helst och var som helst; vid fordonsskada kan en skärmdump tas automatiskt.
GPS-modulen tillhandahåller exakta realtidsplatsuppgifter för fordon i flottan och gods under transport.
GNSS
| Positioneringsläge | GPS, BDS |
| Positioneringsband | L1, B1 |
| Positionsnoggrannhet | <2,5 m CEP |
| Spårningskänslighet | -160dBm |
| Fångstkänslighet | -140 dBm |
| Positionerings tid |
Genomsnittlig varmstart ≤ 10 s Genomsnittlig kall start ≤60 s |
Kommunikation
| Kommunikationsstandard | LTE CAT1 |
| Kommunikationsfrekvens |
Kina-version: LTE-FDD: B1 / B3 / B5 / B8 LTE-TDD: B38 / B39 / B40 / B41 GL-version: LTE-FDD: B1 / B2 / B3 / B4 / B5 / B7 / B8 / B20 / B28 LTE-TDD: B38 / B40 / B41 |
KAMERA
| Kameraresolution | 1920*1080p |
| Videokodning | H.264\/H.265 |
| Bildkodning | JPEG, 1080p |
| ljud- och bildkodning | G711A |
| Bildfrekvens | 1–30 bilder, standard 25 bilder |
System
| OS | Linux |
| CPU | Enkelkärna 800 MHz |
Drift
| Driftspänning | 12–36 V likström |
| SIM-kort | Micro-SIM |
| Minneskort | Upp till 1 × 256 GB (TF) |
| Blindområdeinspelning | 300 |
| LED-indikation | GSM (grön), video (röd) |
Fysiskt
| Dimensioner | 103x52x38 mm |
| Vikt | 91 g |
Miljö
| Driftstemperatur | -30 °C till +60 °C |


