V6 är en LTE-dashcam som är speciellt utformad för användning i lastbilar och andra kommersiella fordon. Den kan spela in fyra separata kanaler samtidigt och erbjuder värdefulla ADAS- och DMS-algoritmer som aktivt hjälper förare att öka medvetenheten och säkerheten på vägen. Idealisk för taxiflöden, logistik, kollektivtrafik och mer.
Den inbyggda ADAS-algoritmen gör att enheten kan varna förare för att förebygga säkerhetskritiska händelser.
·Hård acceleration
·Hårt bromsande
·Skarpa svängar
·Kollision
Kan möjligen förhindra fordonshändelser
Stödjer upp till 4 fjärrkameror för övervakning av omgivningen, kabinen, sidorna, baksidan eller föraren i ett fordon, oavsett.
Kameran för förarövervakning använder en AI-algoritm för att upptäcka förarens status.
GPS-modulen tillhandahåller exakta realtidsplatsuppgifter för fordon i flottan och gods under transport.
Vid kollision eller vårdslös förarbetesked kommer videon att laddas upp till molnet för bevissäkring och senare granskning.
GNSS
| Positioneringsläge | GPS, BDS |
| Positioneringsband | L1, B1 |
| Positionsnoggrannhet | <2,5 m CEP |
| Spårningskänslighet | -165dBm |
| Fångstkänslighet | - 148 dBm. |
| Positionerings tid |
Genomsnittlig varmstart < 5 s Genomsnittlig kallstart <32 s |
Kommunikation
| Kommunikationsstandard | LTE Cat 4 / 3G WCDMA |
| Kommunikationsfrekvens |
Kina-version: LTE FDD: B1/B3/B5/B8 LTE TDD: B34/B38/B39/B40/B41 WCDMA: B1/B5/B8 GSM: 900/1800 MHz LA-version: LTE FDD: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B28/B66 LTE TDD: B40 WCDMA: B1/B2/B4/B5/B8 GSM: 850/900/1800/1900 MHz EU-version: LTE FDD: B1/B3/B5/B7/B8/ B20/B28 LTE TDD: B38/B40/B41 WCDMA: B1/B5/B8 GSM: 900/1800 MHz |
| WiFi-frekvens | 2,4 GHz (802.11/b/g/n) |
KAMERA
| Kameraresolution |
Huvudkamera: 1920 × 1080p Förarkamera: 1280×720p Kabininretningskamera: 1280×720p Inåtvänd kupolkamera: 1280×720p |
| Videokodning | H.264\/H.265 |
| Bildkodning | JPEG, 1080p / JPEG, 720p |
| ljud- och bildkodning | G711A |
| Bildfrekvens | 1–30 bilder, standard 25 bilder |
System
| OS | Linux |
| CPU | Fyra kärnor 1,5 GHz |
| RAM | 1 GB DDR4 + 8 GB eMMC |
Drift
| Driftspänning | 12–36 V likström |
| SIM-kort | Micro-SIM |
| Minneskort | Upp till 2 × 128 GB (TF) |
| Blindområdeinspelning | 10000+ |
| LED-indikation | Nätverk (blå), video (gul) |
Fysiskt
| Dimensioner | 110 × 70 × 28 mm |
| Vikt |
210 g (ADAS-huvudkamera) 51 g (Kamerainuti bilen) 141 g (DMS-kamera) 65 g (Kabin-kamera) |
Miljö
| Driftstemperatur | -20℃-+105℃ |


