Home / Products / Car Dashcam
V6 is an LTE dash cam designed specifically for use in commercial vehicles, is capable of recording 4 separate channels simultaneously, and provides valuable ADAS and DMS algorithms that actively assist drivers increase awareness and safety on the road. Ideal for ride-hailing fleets, logistics, public transport, and more.
The ADAS algorithm embedded enables the device to warn drivers to prevent safety-critical incidents.
·Harsh acceleration
·Hard braking
·Sharp cornering
·Collision
Possibly prevent vehicle accidents
Support up to 4 remote cameras to monitor the outside, the cabin, the sides, the rear, or the driver of a vehicle regardless.
The driver-monitoring camera uses an AI algorithm to detect your driver's statuses.
The GPS module provides precise real-time location data of en-route fleet vehicles as well as cargoes.
In the event of a collision or reckless driving behavior, will upload the video to the cloud for evidentiary support and later review.
GNSS
| Positioning Mode | GPS, BDS |
| Positioning Band | L1, B1 |
| Positioning Precision | <2.5m CEP |
| Tracking Sensitivity | -165dBm |
| Capturing Sensitivity | -148dBm |
| Positioning Time |
Avg.hot start <5s Avg.cold start <32s |
Communication
| Communication Standard | LTE Cat 4 / 3G WCDMA |
| Communication Frequency |
CN-Version: LTE FDD: B1/B3/B5/B8 LTE TDD: B34/B38/B39/B40/B41 WCDMA: B1/B5/B8 GSM: 900/1800 MHz LA-Version: LTE FDD: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B28/B66 LTE TDD: B40 WCDMA: B1/B2/B4/B5/B8 GSM:850/900/1800/1900 MHz EU-Version: LTE FDD: B1/B3/B5/B7/B8/ B20/B28 LTE TDD: B38/B40/B41 WCDMA: B1/B5/B8 GSM: 900/1800 MHz |
| WIFI Frequency | 2.4Ghz (802.11/b/g/n) |
Camera
| Camera resolution |
Main Camera: 1920*1080P Driver's Camera: 1280*720P In-cab Camera: 1280*720P Inward Dome Camera: 1280*720P |
| Video coding | H.264/H.265 |
| Image coding | JPEG, 1080P / JPEG, 720P |
| audiovisual coding | G711A |
| Frame rate | 1~30 frames, default 25 frames |
System
| OS | Linux |
| CPU | Quad Core 1.5Ghz |
| RAM | 1GB DDR4+8GB EMMC |
Operating
| Operating Voltage | 12-36V DC |
| SIM Card | Micro-SIM |
| Memory card | Up to 2*128G(TF) |
| Blind area record | 10000+ |
| LED indication | Network (Blue ), Video (Yellow) |
Physical
| Dimensions | 110×70× 28 mm |
| Weight |
210g (ADAS main camera) 51g (In-car camera) 141g (DMS camera) 65g (Cabin camera) |
Environment
| Operating Temperature | -20℃-+105℃ |


