Home / Products / Car Dashcam
V5 is a cost-effective dash cam equipped with a 4G Cat.1 module for communication and can fix positions via both GPS and BDS. With the built-in high-definition camera, the V5 can capture and upload clear important videos and send out alerts to notify back-office managers , so vehicles and assets will be protected from further damage.
Hands-free communication with your employee instead of using the phone!
An alarm will be sent immediately when the vehicle has abnormal vibration.
Constant, real-time ACC/ignition status from the vehicle.
One key remote capture, access to the vehicle environment photos, location information, search the carmore easier.
Real-time monitoring of vehicle status anytime and anywhere, vehicle damage can take the initiative screenshot.
The GPS module provides precise real-time location data of en-route fleet vehicles as well as cargoes.
GNSS
| Positioning Mode | GPS, BDS |
| Positioning Band | L1, B1 |
| Positioning Precision | <2.5m CEP |
| Tracking Sensitivity | -160dBm |
| Capturing Sensitivity | -140dBm |
| Positioning Time |
Avg.hot start ≤10s Avg.cold start ≤60s |
Communication
| Communication Standard | LTE Cat1 |
| Communication Frequency |
CN-Version: LTE-FDD:B1 / B3 / B5 / B8 LTE-TDD:B38 / B39 / B40 / B41 GL-Version: LTE-FDD:B1/ B2/ B3/ B4/ B5/ B7/ B8/ B20/ B28 LTE-TDD:B38/ B40/ B41 |
Camera
| Camera resolution | 1920*1080P |
| Video coding | H.264/H.265 |
| Image coding | JPEG,1080P |
| audiovisual coding | G711A |
| Frame rate | 1~30 frames, default 25 frames |
System
| OS | Linux |
| CPU | Single core 800Mhz |
Operating
| Operating Voltage | 12-36V DC |
| SIM Card | Micro-SIM |
| Memory card | Up to 1*256G(TF) |
| Blind area record | 300 |
| LED indication | GSM(Green),Video(Red) |
Physical
| Dimensions | 103x52x38mm |
| Weight | 91g |
Environment
| Operating Temperature | -30C-+60℃ |


