Home / Products / Car Dashcam
V8 pro MDVR integrates vehicle video surveillance, driving recorder, ADAS advanced driver assistance system, DSM driver status analysis system, and BSD blind spot monitoring. It has a built-in AI high-performance processing chip and adopts H.265 video codec technology to realize analog high-definition video recording, storage, and playback.
Combined with 3G/4G wireless transmission technology and positioning technology, it can realize video recording, real-time uploading of vehicle driving record information, driving behavior analysis, and alarm evidence uploading. Through the control center, the vehicle can be remotely monitored, analyzed, and processed in real time, which is suitable for fleet remote video monitoring and intelligent dispatch management.
Provides accurate real-time location data of fleet vehicles and cargo on the go.
Vehicles can be monitored in real time through the immediate positioning platform.
Talk remotely with the driver via the device's built-in speaker.
Driver monitoring cameras use AI algorithms to detect abnormal driver behavior.
The built-in BSD algorithm enables the driver to form an intelligent warning in the side blind spot, warning the driver in time to prevent accidents that endanger life and property safety.
Embedded ADAS algorithms enable the device to warn the driver in a timely manner when a collision is imminent, thus preventing accidents that endanger life and property.
GNSS
| Positioning Mode | GPS, BD, GLONASS |
| Positioning Band | L1, B1 |
| Positioning Precision | <2.5m CEP |
| Tracking Sensitivity | -162dBm |
| Capturing Sensitivity | -148dBm |
| Positioning Time |
Avg.cold start <32s |
Communication
| Communication Standard | LTE Cat4 |
| Communication Frequency |
EU-Version: LTE-FDD B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28 LTE-TDD B38/B40/B41 WCDMA B1/B5/B8 GSM B3/B8 LA-Version: LTE-FDD B1/ B2/B3/B4/B5/B7/B8/B28/B66 LTE-TDD B40 WCDMA B1/B2/B4/B5/B8 GSM B2/B3/B5/B8 CN-Version: LTE-FDD B1/B3/B5/B8 LTE-TDD B34/B38/B39/B40/B41 WCDMA B1/B5/B8 |
| WIFI Frequency | 2.4Ghz (802.11/b/g/n) |
Camera
| Camera resolution |
4CH 1080P AHD/TVI/CVI/CVBS Up to 8CH |
| Video coding | VGA+CVBS |
| Image coding | H.264、H.265 |
| audiovisual coding | G711A、G711、G.726、MG.726、ADPCM、IMA |
| Frame rate | 1080P/720P/960H/D1/CIF |
System
| OS | Linux |
| CPU | ARM Cortex A53 Dual cores |
| RAM | 1GB DDR4 + 256MB NAND FLASH |
Operating
| Operating Voltage | 8V-36V DC |
| SIM Card | Standard SIM |
| Memory card | 512GB +2T(option) |
| LED indication | Power(Red), Run(Green) |
Physical
| Dimensions | 187x154.9x55.55mm |
| Weight |
1170g |
Environment
| Operating Temperature | -20℃ ~+70℃ |
| Operating Humidity | 30%~80%RH |

Logistics Trucks

School Buses

Large Buses