V8 pro MDVR integrerar fordonets videos övervakning, körningsinspelningsanordning, ADAS-systemet för avancerad förarstöd, DSM-systemet för analys av förarstatus samt BSD-systemet för blindfläckövervakning. Den har en inbyggd AI-högpresterande bearbetningschip och använder H.265-videokodningsteknik för att möjliggöra analog högupplösande videoinspelning, lagring och uppspelning.
Kombinerat med trådlös 3G/4G-överföringsteknik och positioneringsteknik kan det realisera videopåspelning, realtidsuppladdning av fordonets kördata, analys av körbeteende samt uppladdning av larmbevis. Genom kontrollcentralen kan fordonet övervakas, analyseras och hanteras på distans i realtid, vilket är lämpligt för fjärrövervakning av flottor via video och intelligent dispatchhantering.
Ger exakta realtidsplatsuppgifter för fordonspålar och gods under transport.
Fordon kan övervakas i realtid via den omedelbara positionsplattformen.
Prata på distans med föraren via enhetens inbyggda högtalare.
Kameror för förarövervakning använder AI-algoritmer för att upptäcka ovanlig förarbeteende.
Den inbyggda BSD-algoritmen möjliggör intelligent varning för föraren vid dödvinklar på sidan, vilket varnar föraren i tid för att förhindra olyckor som hotar liv och egendom.
Inbyggda ADAS-algoritmer gör att enheten kan varna föraren i tid när en kollision är nära, vilket förhindrar olyckor som hotar liv och egendom.
GNSS
| Positioneringsläge | GPS, BD, GLONASS |
| Positioneringsband | L1, B1 |
| Positionsnoggrannhet | <2,5 m CEP |
| Spårningskänslighet | -162 dBm |
| Fångstkänslighet | - 148 dBm. |
| Positionerings tid |
Genomsnittlig kallstart <32 s |
Kommunikation
| Kommunikationsstandard | LTE Cat4 |
| Kommunikationsfrekvens |
EU-version: LTE-FDD B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28 LTE-TDD B38/B40/B41 WCDMA B1/B5/B8 GSM B3/B8 LA-version: LTE-FDD B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B28/B66 LTE-TDD B40 WCDMA B1/B2/B4/B5/B8 GSM B2/B3/B5/B8 Kina-version: LTE-FDD B1/B3/B5/B8 LTE-TDD B34/B38/B39/B40/B41 WCDMA B1/B5/B8 |
| WiFi-frekvens | 2,4 GHz (802.11/b/g/n) |
KAMERA
| Kameraresolution |
4 kanaler, 1080p AHD/TVI/CVI/CVBS Upp till 8 kanaler |
| Videokodning | VGA+CVBS |
| Bildkodning | H.264, H.265 |
| ljud- och bildkodning | G711A, G711, G.726, MG.726, ADPCM, IMA |
| Bildfrekvens | 1080p/720p/960H/D1/CIF |
System
| OS | Linux |
| CPU | ARM Cortex A53, dubbla kärnor |
| RAM | 1 GB DDR4 + 256 MB NAND-FLASH |
Drift
| Driftspänning | 8–36 V likström |
| SIM-kort | Standard-SIM |
| Minneskort | 512 GB + 2 TB (valfritt) |
| LED-indikation | Ström (röd), Drift (grön) |
Fysiskt
| Dimensioner | 187 × 154,9 × 55,55 mm |
| Vikt |
1170 g |
Miljö
| Driftstemperatur | −20 °C till +70 °C |
| Driftsfuktighet | 30 %–80 % RH |

Logistikbilar

Skolskjutsar

Stora bussar