V7 Pro:s smarta dashcam med dubbla kameror och 4G-teknik i ultra-högupplösning har en integrerad design med en 1080p-främre kamera som stödjer flexibel rotation för att säkerställa tydlig inspelning av bilden framåt. Samtidigt registrerar en inbyggd 1080p-andrakamera med nattseende högupplösta bilder från insidan av fordonet, vilket säkerställer kör säkerhet.
Den inkluderar även en högkänslig positions- och nätverksmodul som möjliggör realtidsuppladdning av videor och körplatsdata via 4G-nätverket samt körbeteendeanalys och uppladdning av larminformation. Den är lämplig för fjärrövervakning av videor och intelligent dispatchhantering av fordonspålar.
Ger exakta realtidsplatsuppgifter för fordonspålar och gods under transport.
Fordon kan övervakas i realtid via den omedelbara positionsplattformen.
Prata på distans med föraren via enhetens inbyggda högtalare.
Vid kollision eller farligt förarbetende aktiverar kollisionsgivaren ett larm till behörig personal och skickar snabbt bilddata till molnplattformen.
Snabbt och enkelt uppgradera firmware på distans.
Detta gör det möjligt for föraren att begära hjälp i nödsituationer.
GNSS
| Positioneringsläge | GPS, BD, GLONASS |
| Positioneringsband | L1, B1 |
| Positionsnoggrannhet | <2,5 m CEP |
| Spårningskänslighet | -162 dBm |
| Fångstkänslighet | - 148 dBm. |
| Positionerings tid |
Genomsnittlig kallstart <32 s |
Kommunikation
| Kommunikationsstandard | LTE CAT1 |
| Kommunikationsfrekvens |
EU-version: LTE-FDD B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28 LA-version: LTE-FDD B2/B3/B4/B5/B7/B8/B28/B66 Kina-version: LTE-FDD B1/B3/B5/B8 LTE-TDD B34/B38/B39/B40/B41 |
| WiFi-frekvens | 2,4 GHz (802.11/b/g/n) |
KAMERA
| Kameraresolution |
Huvudkamera: 1920 × 1080p Andrakamera: 1920 × 1080p |
| Videokodning | H.264\/H.265 |
| Bildkodning | JPEG, 1080p |
| ljud- och bildkodning | G711A, G711U, G726 |
| Bildfrekvens | 15 bildrutor |
System
| OS | Linux |
| CPU | Fyra kärnor, 1,2 GHz |
| RAM | 256 MB DDR3 |
Drift
| Driftspänning | 9 V–32 V likström |
| SIM-kort | Micro-SIM |
| Minneskort | 512GB |
| LED-indikation | Ström (röd), Drift (grön) |
Fysiskt
| Dimensioner | 148,5 × 80 × 38 mm |
| Vikt |
192 g |
Miljö
| Driftstemperatur | −20 °C till +70 °C |
| Driftsfuktighet | 30 %–80 % RH |
Lätt fordon
Bilåterförsäljare
Bilåterförsäljare
Privata bilar