Home / Products / Car Dashcam
The V7 Pro dual-camera 4G ultra-high-definition smart dashcam features an integrated design with a 1080P front-facing camera that supports flexible rotation to ensure clear recording of images ahead. Simultaneously, a built-in 1080P secondary camera with night vision capabilities captures high-definition images from inside the vehicle, ensuring driving safety.
It also incorporates a high-sensitivity positioning and network module, enabling real-time uploading of video and driving location data via 4G network, and can perform driving behavior analysis and upload alarm information. It is suitable for remote video monitoring and intelligent dispatch management of vehicle fleets
Provides accurate real-time location data of fleet vehicles and cargo on the go.
Vehicles can be monitored in real time through the immediate positioning platform.
Talk remotely with the driver via the device's built-in speaker.
In the event of a collision or dangerous driving behavior, the collision sensor will alert authorized personnel and quickly transmit the image data to the cloud platform.
Quickly and easily upgrading firmware remotely.
This enables the driver to call for help inemergencies.
GNSS
| Positioning Mode | GPS, BD, GLONASS |
| Positioning Band | L1, B1 |
| Positioning Precision | <2.5m CEP |
| Tracking Sensitivity | -162dBm |
| Capturing Sensitivity | -148dBm |
| Positioning Time |
Avg.cold start <32s |
Communication
| Communication Standard | LTE Cat1 |
| Communication Frequency |
EU-Version: LTE-FDD B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28 LA-Version: LTE-FDD B2/B3/B4/B5/B7/B8/B28/B66 CN-Version: LTE-FDD B1/B3/B5/B8 LTE-TDD B34/B38/B39/B40/B41 |
| WIFI Frequency | 2.4Ghz (802.11/b/g/n) |
Camera
| Camera resolution |
Main Camera: 1920*1080P Secondary Camera: 1920*1080P |
| Video coding | H.264/H.265 |
| Image coding | JPEG, 1080P |
| audiovisual coding | G711A、G711U、G726 |
| Frame rate | 15 frames |
System
| OS | Linux |
| CPU | Quad-core 1.2GHz |
| RAM | 256MB DDR3 |
Operating
| Operating Voltage | 9V~32V DC |
| SIM Card | Micro-SIM |
| Memory card | 512GB |
| LED indication | Power(Red), Run(Green) |
Physical
| Dimensions | 148.5×80×38mm |
| Weight |
192g |
Environment
| Operating Temperature | -20℃ ~+70℃ |
| Operating Humidity | 30%~80%RH |
Light Vehicle
Car Dealership
Car Dealership
Private Cars